Stajnia Jeździecki azyl
Konie stanowią część naszego życia, naszą pasję, którą postanowiliśmy połączyć z pracą i pomaganiem. W naszej stajni zajmujemy się hipoterapią. Hipoterapia to działanie mające na celu przywracanie zdrowia i rozwijaniu sprawności przy pomocy konia i jazdy konnej. Daje ona wiele możliwości terapeutycznych, dlatego jest jedną z metod o największym zasięgu pod względem różnorodności korzystających z niej Pacjentów. Celem hipoterapii jest wspieranie kompleksowej rehabilitacji dziecka, dzięki wykorzystaniu wyjątkowych doznań, jakie daje człowiekowi kontakt z koniem.
Hipoterapia oraz terapeutyczne zajęcia z koniem przeznaczone są dla dzieci z upośledzeniem ruchowym oraz umysłowym. Terapeutyczne zajęcia na koniu, dostarczające wielozmysłowej stymulacji i stwarzające szansę zdobywania nowych doświadczeń
Cele hipoterapii są następujące:
Ćwiczenia terapeutyczne
W zależności od stanu pacjenta hipoterapia może przybierać różne formy. Chory może ćwiczyć po prostu siedząc na koniu lub też wykonując gimnastykę leczniczą w połączeniu z siedzeniem. W pierwszym przypadku terapia skupia się wyłącznie na wpływie ruchów zwierzęcia na ciało człowieka, zaś w drugim odpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane w asyście terapeuty dają możliwość dodatkowego wzmacniania efektów terapii. Z kolei jazda konna i woltyżerka doskonale wpływają na sferę emocjonalną, psychiczną, ale także poprawiają kondycję fizyczną. Jeśli chory boi się wsiąść na konia, wystarczy ograniczyć ćwiczenia tylko do bliskiego kontaktu z nim, co również ma pozytywny wpływ na emocje, ale także pozwala przezwyciężyć strach przed zwierzakiem. Wszystkie zajęcia z hipoterapii muszą odbywać się w obecności terapeuty. Na chorego dobry wpływ ma też obcowanie z przyrodą oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Zajęcia hipoterapeutyczne są organizowane przez Stajnię Jeździecki Azyl z Grudziądza. Tu pod czujnym okiem terapeuty odbywa się hipoterapia dla dzieci z niepełnosprawnością umysłową oraz ruchową. Można także skorzystać z nauki jazdy konnej, przejażdżek konnych oraz wziąć udział w wielu zajęciach sportowych. Dodatkowo w stajni działa pensjonat dla koni.
Efekty hipoterapii i jej wpływ na zdrowie
Łącząc ćwiczenia ruchowe i psychiczne na koniu uzyskiwane są pozytywne efekty. Ważna jest tutaj powtarzalność wykonywanych czynności, które pacjent może szybko przyswoić. Sprawdza się to szczególnie w przypadku dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami umysłowymi i ruchowymi. Zajęcia z koniem ćwiczą równowagę, doskonalą poczucie rytmu i mają wpływ na ruchy miednicy. Cierpliwość i łagodne usposobienie zwierzęcia w połączeniu z ciężką pracą pacjenta i terapeuty pozwalają na uzyskanie dużych postępów już po kilku tygodniach. Hipoterapia ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie zarówno małych pacjentów, jak też tych dorosłych. Kołysanie się ciała podczas chodu konia uspokaja pacjenta, powoduje, że się rozluźnia. Jazda konna umożliwia niwelowanie mimowolnych odruchów oraz zmniejszanie spastyki mięśni u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Ćwiczenia przyczyniają się do rozluźnienia mięśni oraz wymuszają zachowanie pionowej postawy ciała. Pobudzenie zmysłów następuje poprzez dotyk z sierścią podczas głaskania i przytulania zwierzęcia, uważne wsłuchiwanie się w odgłosy konia, a nawet wyczuwanie specyficznego zapachu skóry i sierści konia. Co więcej, ruchy wykonywane przez konia podczas chodu oraz sposób, w jaki porusza on ciałem człowieka, odzwierciedlają fazy ruchu podobne do ludzkich. Dzięki temu możliwa jest nauka chodzenia bez poruszania się po ziemi.